Y

.

6 Ağustos 2013 Salı

Bok gibi bi gece

 
   Saat gece yarısını çoktan geçti. Dünya, şuan bulunduğum konum dolayısıyla tam bir dönüşünün dörtte üçünü tamamladı. Sana bir kaç şeyden söz edeceğim, üç beş meta. İnsanların yaşarken ayırt edemediği, etmeye çalışmadığı, belki çoğu insanın ölene kadar fark edemeyeceği doğru ve belki de yanlış şey. Her zaman bahsettiğim metafiziksel konuların çok dışında ve her bir buçuk saniyede bir içine çektiğin nefes kadar sana yakın olan. 

   Bilmem hiç galaksilerle, başka yıldız sistemleriyle ilgili belgeseller izledin mi? İzlemediysen kısaca bahsedeyim; Futbol sahasının ortasındaki toplu iğne bizim güneş sistemimiz olsun. Bu oranla futbol sahası samanyolu galaksisi, ve milyarlarca futbol sahası daha var evrende. Kimisi bizimkinden büyük kimisi küçük. Evreni yöneten bir şey bile olsa inan herifin umrunda bile olamayacak kadar ufacık bir yaşam alanına tıkılıp kalmış ufaktan da ufak canlılarız. Kendimize öyle güzel bir evcilik oyunu hazırlamışız ki, kimse kafasını evin penceresinden çıkarıp dışarısının ne kadar büyük olduğuna bakmak istemiyor. Dünyadaki tüm dinlere ters düşen bir varsayım bu. Tüm bir evrene göre on üzeri eksi 100000000000000000000000000000000 sıfır büyüklüğündeki veya küçüklüğündeki dünyadaki, dünyanın büyüklüğüne göre on üzeri eksi 1000000000000000000000000 büyüklüğündeki tek bir bireyi düşün, tek bir insan. O insan sen ol. Ne çok sorunun var değil mi? Ailenle yaşadığın, arkadaşlarınla veya sevgilinle yaşadığın onlarca sorun. Onlarca kocaman sorun. Sorunlarının sayısı yıldızların sayısını geçemez unutma. Anlatmak istediğimi anladığını umuyorum. Şehir seni umursamaz, dünya seni umursamaz, tüm bir galaksinin sikinde bile değilsin. Seni tanımıyorlar bile. On milyarlarca yıl yaşayan koca kütleli bir yapıda yalnızca yetmiş beş sene yaşayan sonra unutulup giden canlı için büyük sorunlar bunlar.
 
 
  Savaş. Ne kadar basit gelse de kulağa, aslında üzerinde durup bir düşünülmesi gerekir. Düşünmeni istiyorum senden, evinde oturup götünü yayarak televizyon izlediğin veya telefonunla uğraştığın sırada kapınızın kırılarak içeri heriflerin girip önce babanın boğazını kestikten sonra annene, sana ve kardeşlerine defalarca tecavüz edip öldürmeleri. Savaş bir konu başlığıdır, biraz aralayınca içinden pislik çıkar. Söz ettiğim şey uzak değil sana, uçakla bir kaç saat mesafedeki bi yerde oluyor bunlar. Sen ise gireceğin sınavı veya içtiğin içkiyi düşünüyorsun. Sınavdaki soruların sayısı veya biradaki alkol oranı çocukların mezarlarından çok değildir unutma. 
 
  Hiçbir zaman kendime karşı gelmedim. Bir bok olmadığımı hep bildim, hala biliyorum. Bir bok olmadığınızı da biliyorum. İnsanların yarattığı bu dünyada "değer" dedikleri bir çok şeyin yanıp bitmiş bir kömürden bile değersiz olduğunu da biliyorum.Televizyon programları, şarkılar, geçmişten bugüne süregelen belli başlı kurallar ve uydurulmuş masallar tüm bir değer yargısını oluşturuyor. Güzel kadına güzel dememin sebebi bana öğretilmiş olan güzellik olgusudur. Atalarım güzel kadın görünce armut deselermiş, ben de şuan güzel bir kadın gördüğümde armut derdim. Çünkü öyle öğretildi, öyle işlendi aciz beynime. Aşık olduğum kadına aşık olmamın sebebi bana aşk diye bir şeyi öğretmelerinden ötürüdür. Eğer söylediklerimin aksine aşk denen bir şey varsa, tanrı da var demektir. 
 

  
  
  

  
  

  
  

  

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder